12 jan BIREG – Előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer
2021. január 1-től Magyarországon is elindult az előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszer, a BIREG, amely érinti a magyar vállalkozókat is.
A rendszer
A rendszer regisztrációs felülete jelenleg még nem elérhető. Januárban még nem bírságolnak, csak azokat figyelmeztetik, akik nem, vagy hibásan regisztráltak a rendszerben. Februártól azonban a regisztráció hiánya egyet jelent az engedély nélkül végzett fuvarozással, így a második hónaptól kezdve azért már büntetés jár, amelynek összege 800.000 forint.
Ennek elkerülése érdekében az üzembentartóknak – illetve az általuk erre felhatalmazott személyeknek (pl. gépkocsivezető, fuvarszervező, adminisztrátor) a cég egyszeri előregisztrációját követően rögzíteniük kell az egyes Magyarországra irányuló fuvarfeladataik indítását (határátlépés előtt) és befejezését is (lerakodáskor).
Kire vonatkozik?
Az előírások értelmében a Magyarország területét érintő, díj ellenében nemzetközi közúti árutovábbítást végző 3,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjármű, a saját számlás nemzetközi közúti áruszállítást végző 7,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjármű, továbbá a Magyarország területén végzett kabotázs fuvarozást végző tehergépjármű az adott fuvarfeladat tekintetében kizárólag előzetes elektronikus fuvarregisztrációval vehet részt a közúti forgalomban.
Hogyan működik?
Először a cégadatokat kell a rendszerbe rögzíteni, amit az erre jogosult munkatársnak vagy a vállalkozás vezetőjének kell elvégeznie. Ez csak az első lépés, az üzembentartói regisztráció. Mellette a sofőrnek vagy a jármű üzembentartójának is regisztrálnia kell minden egyes szállítási művelet adatait:
- az országba be- és kilépés előtt,
- a magyarországi le- vagy felrakáskor.
Mi a célja?
A rendszer bevezetésével informatikai alapokra helyeződhet a Magyarországra irányuló vagy innen induló CEMT vagy bilaterális engedélyhez kötött nemzetközi közúti áruszállítók ellenőrzése. A BIREG célja a hazai közúti személy- és áruszállító vállalkozások fokozott védelme, az engedélyek többszöri vagy szabálytalan felhasználásának kizárása. Így a fuvarfeladatok ellenőrizhetővé válnak a hatóságok számára, szabálytalanság esetén eljárhatnak a járművezető, a jármű üzembentartója vagy akár a le- és a felrakóhellyel szemben is. A rendszer segítségével a jövőben csak a tisztességes, jogkövető magyar vállalkozások maradhatnak versenyben.
Bővebb információ: Magyar Közlöny